Můj druhý blog (o Shinedown) → HERE
Můj třetí blog o (The Exies )→ HERE

70's, 80's and 90's

Beat-queen :)

9. ledna 2012 v 15:14 | CarolineWright
Tuhle fotku sem neviděla. Jak je to možné? :)

31 let od smrti Johna Lennona

9. prosince 2011 v 16:06 | CarolineWright
Včera tomu bylo 31 let, co byl zastřelen legendární zpěvák skupiny Beatles, manžel Yoko Ono a peacemaker John Lennon. Zastřelil ho fanatický fanoušek, který nedávno zažádal o podmínečné propuštění z věznice, což mu bylo samozřejmě zamítnutu. Vůbec nechápu, jak může fanoušek zastřelit idola?! Lennon zůstáva v našich pamětech nejen tvorbous The Beatles, ale i svou vlastní. Připoměňme si ho v nyní tématické písni, která byla složena po válce ve větnamu. Happy Christmas, War Is Over...The Beatles - I saw Her Standing There

2. května 2011 v 18:06 | CarolineWright
Moje nejoblíbenější písnička od týhle legendární skupiny :)

Vývoj rockové hudby v 50. letech 20. stol. - III.část

23. dubna 2011 v 13:43 | CarolineWright
Rock'n'roll

V první polovině 50. let se hudebníci z oblasti country i z oblasti swingu začali zajímat o hudební materiál určený výhradně pro černoššské městské obyvatelstvo - tedy o rhytm and blues. Ze směsice prvků country a blues se zrodil nový hudební styl, který na dlouhá desetiletí ovlivnil moderní hudbu, totiž rock and roll. (termínu rokenrol se v součastnosti užívá pouze pro označení tohoto směru v moderní hudbě 50. let. Jinak o celém tomto stylu mluvíme jako o hudbě rockové. Označení rock se používá od druhé poloviny 60. let, kdy na hudební scénu vstoupily angliské bigbítové kapely a kdy původní rokenrol již nebyl výhradním hudebním stylem moderní hudby, neboť postupně vznikaly další styly a odnože jako hardrock, artrock, jazzrock, a spousty, spousty dalších.) V roce 1954 Bill Haley natočil novou a velmi úspěšnou verzi dvou písní známých již z drsnějšího podání černošského bluesmana Joe Turnera. Po Hayleho úspěchu vydala gramofonová firma v reedici jeho původně neúspěšnou nahrávku Rock Around The Clock, která se o rok později dostala do filmu Džungle Před tabulí. Černí muzikanti tvrdili, že tuto hudbu hráli již dříve, ale nazývali ji rhytm and blues. tento styl vycházel z černošské lidové války, zejména z blues. Hrál se již před 2. světovou válkou, především v černošských hudebních klubech. Zpěváky doprovázely menší rytmické skupiny. Bicí výrazně akcentovaly sudé doby v taktu, kráčející bas hrál figury, které byly typické pro boogie woogie. Zpravidla na čtyři doby opisoval rozložené akordy harmonických funkcí bluesové dvanáctky. Rokenrolové kapely přinesly nový ideál krásy zvuku, v němž důležitou roli hrála značná hlasitost způsobená elektricky zesílenými kytarami, později i baskytarou. To vše doplňovaly bicí. Především to však byl zpěvák, který svýmcitově vypjatým projevem stal ústřední postavou kapely. Celkový zvuk kapely doplňovaly přefuky a chrčivý zvuk saxofonu Kytarová sola nebyla příliš dlouhá ani komplikovaná stejně jako texty. Důležité bylo souznění duší interpretů i poslouchačú a to bylo dokonalé.
Nejslavnější a za svého života už takřka zbožštělý idol i slavných Beatles byl Elvis Aaron Presley. První polovina jeho
života připomíná hollywoodský kýčový film. Chudého řidiče náklaďáku, který natočil v malém studiu jako dárek k narozeninám mamince dvě písničky s kytarou, si zanedlouho všimli v nahrávací společnosti RCA. Dále byla jeho kariéa tak závratná jako do té doby snad žádného zpěváka. Z chudého chlapce se stal milionář, idol mláděže, celého světa. Jeho hlas byl skutečněmimořádný a ve způsbu zpěvu se mu podařilo spojit to nejlepší z tradic hudby černých i bílých američanů. Druhé polovině jeho života všask chybí filmový konec. V letech 1958-1969 veřejně nevystupoval. Poptávka po jeho osobě však neupadla, a tak se po jedenásti letech navrátil na svétová podia. vystupoval, nahrával, prožíval opět vrcholnou popularitu. Byl však pouhým člověkem. Rozpadlo se mu manželství, neustálý stres z pracovního kolotoče i celkovou citovou nevyrovnanost se pokoušel překonat povzbuzujícími prostředky, které mu přinesly další zdravotní problémy. To vše urychlylo jeho konec. Dne 16.srpna 1977 zeřel na srdeční záchvat v koupelně svého přepychového sídla v memphisu. Nám po něm naštěstí zbyly jeho nahrávky, záznamy z vystoupení a také filmy, ve kterých hrál. jako každý předčasně zemřelý umělec se i Presley stal legendou Do češtiny bylo přetextováno mnoho jeho písní zpívaných Karlem Zichem. Zpěvákem se stejným hlasem jako měl Elvis.

Vývoj rockové hudby v 50. letech 20. stol. - II.část

20. dubna 2011 v 15:49 | CarolineWright
Country & Western

Country & Western (zkráceně country) je souhrnný název pro hudbu amerického venkova a hudbu z něj vycházející. První gramofonové nahrávky vznikaly v letech 1922-1923 a hudební styl , který se tehdy hrál, se nazývala hillbilly. Ústředním hudebním nástrojem tohoto stylu byly housle, které spolu s dalšími nástroji tvořily takzvané string bandy (strunové kapely ve složení - housle, kytara, banjo, mandolína a ukulele). Po několika letech převzala úlohu houslí kytara. 40. léta byla ve znamení bluegrassu. Jeho podstata tkví v elektricky nezesílených nástrojích s vedoucí úlohou banja a sestavě 3-7 hudebníků zpívajících až čzyřhlasně. V modernější podobě bluegrassu našly samozřejmě později využití i elektricky zesílené nástroje.
V letech 1951-1953 kraloval v country hudbě Hank Williams. Na profesionální dráhu vstoupil již jako třináctiletý. Náhlá srdeční příhoda bohužel předčasně ukončila jeho hudební činnost. V jeho šlépějích všask dále kráčí jeho syn Hank Williams Junior, který patří v součastnosti k předním interpretům country hudby. Dalším význačným interpretem country scény je Johny Cash.
V letech 1995 - 1960 vznikla módní forma country - rockabily. V této hudbě, po vzoru jejího silného inspirujícího zdroje rhytm and blues našel uplatnění silný rytmus bicích nástrojů, dále baskytary a elektricky snímané kytary. Předními interprety tohoto stylu byl Elvis Presley.Country hudba žije dál i když dnes jsou její podoby velmi různé. I u nás máme interprety, kteří se country hudbou zabývali a zabývají.

Vývoj rockové hudby v 50. letech 20. stol. - I.část

20. dubna 2011 v 15:11 | CarolineWright
Začneme v Americe. Ve 40.letech 20.stol. byl na vrcholu swing. V 50.letech všechno vypadá a zní trochu jinak. Jako by deset let byla příliš dlouhá doba. V těchto letech se začíná objevovat i škatulkování hudby do různých stylů a pdstylů. Všechny proudy a směra hudby se ale prolínají.
Jestliže byla populární hudba první poloviny 20. století ovlivněna především jazzem a swingem, pak v druhé polovině nesla pečeť rocku. Koncem 40.let byl sice swing stále populární, ale jeho původní náboj už vyšuměl. Časem se stal rutinní a v podstatě komerční záležitostí. Řada jazzových hráčů si proto raději než ve velkých orchestrech chtěla volněji zahrát v menších skupinách. Tento styl se nazýval be bop. Byl posluchačska náročnější a proto určený malému okruhu zájemců. Je zákonité, že v situaci, kdy se swing přežil a be bop byl pro mladou generaci příliš náročný, muselo vzniknout něco nováho. Tím novým byl již zmíněný rock. Než se však k němu dostaneme, musíme se zmínit ještě o jiné hudební oblast, z níž přicházeli do rodícího se rocku hudebníci, kteří sem zanášeli a rovněž přinášeli to "svoje". Touto oblastí je country and western.

 
 

Reklama